Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2025

       21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! Tego dnia przypomnieliśmy sobie o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

         Święto Języka Ojczystego zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego). Tego dnia nie tylko upamiętniamy przywołane wydarzenia, ale także przypominamy o różnorodności językowej. Pamiętajmy, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

        Z obchodami MDJO wiążą się ogólnopolskie działania pod patronatem Rady Języka Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Prezydenta RP. Przykładem jest kampania społeczno-edukacyjna “Ojczysty – dodaj do ulubionych” (https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/ojczysty-dodaj-do-ulubionych) oraz kampania “Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat” (https://publikacje.pan.pl/book/146108/ty-mowisz-ja-czuje-dobre-slowo-lepszy-swiat). Pierwsza z nich ma na celu kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny; druga ma przeciwdziałać zjawisku przemocy słownej.

       Uczniowie klas 7-8 na lekcjach języka polskiego wzięli udział w projekcie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego pt. „Potyczki z polszczyzną”. Zadania w formie gry Kahoot odnosiły się do wiedzy dotyczącej różnych elementów systemu języka, zasobu wiadomości historycznoliterackich, wymagały także kreatywnego myślenia i poczucia humoru.

     Samorząd Uczniowski natomiast zorganizował turniej dla klas 4-8 pt. „Język można sobie połamać”. W potyczkach wzięły udział drużyny, składające się z trzech reprezentantów każdej klasy. Zadania dotyczyły poprawnej dykcji i artykulacji. Należało pięknie odczytać wylosowane łamańce językowe oraz stworzyć własne wierszyki łamiące języki. Uczniowie mogli doświadczyć, że język służy nie tylko do przekazywania informacji, ale obcowanie
z nim może być źródłem radości.

Oto wyniki rywalizacji:

I miejsce zajęła klasa Va
II miejsce klasa VIa
III miejsce klasa IV

GRATULUJEMY!

Dziękujemy wszystkim za dołączenie do zabawy upamiętniającej tak ważne święto, święto naszego PIĘKNEGO JĘZYKA OJCZYSTEGO!

 

Samorząd Uczniowski

Dodaj komentarz