Odeszła Pani Daniela Gielniak

         Głęboko poruszeni z żalem i smutkiem informujemy, że zmarła żona Patrona naszej szkoły Pani Daniela Gielniak- Jóźwicka. Nasza szkoła od 1988r. nosi imię Józefa Gielniaka – wybitnego artysty – grafika, który mieszkał na terenie Kowar.

        W 1956r. Józef Gielniak ożenił się z Panią Danielą (zwaną przez niego Grażynką) – pracownicą, wcześniej pacjentką, sanatorium Bukowiec, mieli jednego syna, Józefa. Pani Daniela Gielniak- Jóźwicka była osobą bardzo skromną, pełną pogody ducha i wrażliwości.

        Dzień Patrona jest w naszej szkole świętem całej społeczności szkolnej i zawsze ma uroczysta oprawę. Pani Daniela Gielniak (dopóki pozwalał jej stan zdrowia) niemal co roku odwiedzała nas w tym Dniu. Spotykała się z uczniami, z ogromnym wzruszeniem oglądała przedstawienia o życiu i twórczości swojego męża. W interesujący sposób przekazywała nam swoje wspomnienia o Józefie Gielniaku, starała się inspirować uczniów do „zabawy” z linorytem i rozwijać miłość do ogólnie pojętej sztuki. To Ona przekazała szkole wiele jego grafik i uchyliła rąbka tajemnicy jak te prace powstawały. Uczniowie, wielu roczników, dowiadywali się zawsze nowych rzeczy, a podczas wspólnych spotkań mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań.

      Jej życzliwość wobec innych, spokój i opanowanie  oraz wysoka kultura osobista czyniły z Niej osobę powszechnie lubianą i szanowaną.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Anna Marglarczyk