PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

       21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekiwaliśmy tego dnia.  Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie. Uczniowie naszej szkoły zmęczeni zimnem i szybko zapadającym zmrokiem z radością podjęli działania związane z powitaniem wiosny.

     Po przygotowaniu smacznych i zdrowych kanapek udali się na szkolne boisko wraz z wychowawcami, by spalić „klasowe” Marzanny. Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich do wspólnego piknikowania oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Piłki, skakanki, paletki, gry planszowe, wygodne kocyki…pozwoliły nam miło spędzić czas w towarzystwie budzącej się do życia przyrody.

Samorząd Uczniowski

Dodaj komentarz