SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

        26.10. 2023r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach odbyła się akcja bicia rekordu czytających osób w jednym dniu. Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w tym wydarzeniu w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na długiej przerwie uczniowie czytali na sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym przyniesione przez siebie książki. W klasach 1-3 nauczyciele czytali dzieciom na głos wybrane bajki, opowiadania czy lektury lub dzieci przynosiły swoje książki, które czytały na lekcji. Do akcji ”Przerwa na czytanie” włączyli się również uczniowie z Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawcy świetlicy szkolnej. W akcji “Przerwa na czytanie” uczestniczyli także nauczyciele szkoły. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 162 uczniów i 12 nauczycieli.

         Akcja „Przerwa na czytanie” odbywała się w naszej szkole przez cały październik w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem akcji było promowanie czytelnictwa i integracja środowiska szkolnego.

        W bibliotece szkolnej uczniowie mieli zapewnioną strefę czytania, gdzie wspólnie czytali ulubione książki, często przychodziły dzieci ze świetlicy szkolnej i wspólnie czytały na głos młodszym rówieśnikom książki dla dzieci, a pod kierunkiem bibliotekarza z podziałem na role. Podejmowali wyzwania czytelnicze, wybierali książkę, którą chcą przeczytać, a po jej przeczytaniu, na „drzewku czytelniczym” w bibliotece szkolnej, zapisywali swoje dane i tytuł książki na papierowym listku i przypinali go na drzewku.

W miesiącu październiku odbywały się na wielu lekcjach poranki czytelnicze. W klasach 1‑3 nauczyciele czytali  uczniom fragmenty ciekawych książek i zachęcali uczniów do czytania. Na przerwach uczniowie z własnej inicjatywy czytali lektury i inne książki.

        Na języku polskim  klasa 5b (18.10.), a klasa 5a (10.10.) zorganizowały spotkania „Uczta bogów na Olimpie”, w czasie których uczniowie wykazali się wiedzą dotyczącą postaci mitologicznych oraz twórczym podejściem do  realizacji tematu zajęć. Klasa 5b wzięła też udział w spotkaniu autorskim (16.10.) z pisarką dla dzieci i młodzieży, Magdaleną Zarębską w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach. Tematem spotkania były emocje i uczucia

     Samorząd Uczniowski już po raz drugi zorganizował w dniu 27 października Dzień Postaci literackich i filmowych.

       W tym samym dniu, tj. 27 października, odbył się w bibliotece szkolnej Konkurs Czytelniczy o tytuł „Mistrza pięknego czytania 2023 r.”. Wzięło w nim udział 37 uczniów z klas 3-8.  Uczniowie czytali przez dwie minuty wybrany przez siebie tekst literacki w sposób najbardziej ekspresyjny.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za przyłączenie się do akcji.  

Dodaj komentarz