Święto Niepodległości!

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.

Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

 Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989. Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

W tym roku szkolnym w naszej szkole nie  odbędzie się uroczysta akademia z okazji 102. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości nie przypomnimy sobie historii niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Nie posłuchamy patriotycznych pieśni, nie wysłuchamy recytacji wierszy co pozwoliłoby uczniom głębiej przeżyć tamte chwile. Szkoda, ale miejmy nadzieję, że za rok będziemy mogli uczestniczyć w tak ciekawej lekcji historii i patriotyzmu.

Anna Marglarczyk