„Treny” Jana Kochanowskiego

            27 października klasy VII-VIII wybrały się wraz z wychowawcami do JCK na spektakl teatralny pt. „Treny Jana z Czarnolasu”. Przedstawienie przygotował Teatr Współczesny w Krakowie.

Jan Kochanowski to wybitny poeta epoki renesansu. Znany z tego, że przeniósł polszczyznę z cienia języka mówionego i wprowadził ją do pisma. Uczniowie doskonale znają jego pieśni, fraszki i treny! Aktorzy podjęli się nie lada wyzwania, spróbowali wyjaśnić współczesnym nastolatkom  dramatyczne utwory poetyckie sprzed ponad 500 lat. Udało się im wyśmienicie! Piękne stroje nawiązujące do epoki i muzyczna interpretacja były poruszające.

          Niejednemu łza zakręciła się w oku. Z pewnością każdy zapamięta postać Urszulki, ukochanej córki zrozpaczonego ojca. Niejeden zrozumiał i zapamięta na zawsze czym jest „giezłeczko” i „ochędóstwo”. Wrażenia pozostaną z nami na długo.

Monika Graczyk

Dodaj komentarz