W poszukiwaniu uranu

          W ramach lekcji o izotopach i pierwiastkach promieniotwórczych klasa 7a wybrała się na poszukiwanie uranu do kopalni Podgórze w Kowarach.

         Uczniowie zapoznali się z historią swojej miejscowości nawiązującą do wydobycia  uranu.  Przewodnicy przedstawili nam jak wyglądała praca górników wydobywających uran, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu,  dowiedzieliśmy się jak promieniowanie wpływa na nasze zdrowie oraz poznaliśmy wpływ naszej kopalni na budowę bomby atomowej przez Rosjan .

         Zwiedzanie odbywało się w ciemności a my mogliśmy oświetlić sobie drogę jedynie mała latarką. Na zakończenie obejrzeliśmy największa w Europie wystawę przedmiotów zawierających uran. Wyprawa była naprawdę bardzo ekscytująca a na wyjściu z kopalni pożegnały nas…nietoperze.

J.Szlendak

Dodaj komentarz